Tuesday, June 30, 2009

Women Get So Ripped Off - Cont.

How did women end up in a situation where they just can't get by without spending a huge amount of money on products that men never have to pay for.

The beauty/make-up industry, aka Big Beauty, has created and marketed products that we have become addicted to...
and now like crack addicts we'll pay the going price to get our fix.

How many products do women use on a daily basis just to get out the door in the morning?
Here's a potential list
cleanser
toner
moisturizer
sunscreen
concealer
foundation
bronzer
powder
eyeshadow
eyeliner
mascara
eyebrow pencil
lipstick

And how many product do men use on daily basis
come on people I mean real men here...
maybe sunscreen...

And, how much does all this cost?
Well I don't know the exact amount...but it isn't inexpensive.
Let's just take a look at the cost of one product, foundation.
Your basic low end foundation by L'Oreal cost $14.49 at Drugstore.com for 1.25 fluid ounces
so that works out to $11.78 per fluid ounce.

Your basic high end foundation by Chanel at Neiman Marcus cost $65.00 for 1 fluid ounce


A bottle of Dom Perignon cost $159 for 24.7 fluid ounces...or $6.43 per ounce.
Can someone please tell me why make-up cost more on a per ounce basis than champagne.
What in this stuff anyway....magic faerie dust mixed with unicorn tears?
And don't go telling me that I just don't have to buy this stuff...because as far as I know there isn't yet a twelve step program for recovering make-up addicts.
Digg this

2 comments:

Deja Pseu said...

Well, I generally use fewer items than you've listed to get out the door in the morning (for a fancy evening out, will use more maquillage) but I've found that especially with foundation, I need to try before I buy, and one generally can't do that with the drugstore brands. I'd happily pay less if it meant not having to throw out a few not-quite-right products to find the one that works best for me.

Belle de Ville said...

My point is two fold.
First: women, and not men,have a huge amount of expenses to cover just to be able to walk out the door.
Second: how much do the ingredients in these products actually cost. My guess is that the product costs no more than $5.00 and ounce and the rest packaging and marketing.

Sorry, but it's a total rip off whether you by the cheaper or the premium product.

Add to Technorati Favorites